W dniach 26 - 30 września 2022 odbyła się czwarta międzynarodowa wymiana uczniów ZSP nr 3 w Psarach w ramach realizacji projektu „Otwarty umysł, zręczne ręce” programu Erasmus +. Szkołą goszczącą była Szkoła Podstawowa nr 3 im. Eleftheriou Cordeliou w Salonikach (Grecja). Oprócz greckich gospodarzy i uczniów naszej szkoły w mobilności udział wzięli uczniowie z pozostałych szkół partnerskich: Włoch, Hiszpanii, Turcji oraz Portugalii.
Jednym z celów projektu jest podnoszenie świadomości środowiskowej jego uczestników. Tematem wiodącym mobilności w Grecji był wpływ środowiska geofizycznego na życie społeczeństwa oraz obserwowanie jak człowiek w zależności od środowiska, w którym żyje, wykorzystuje bogactwo naturalne na swoją korzyść, zachowując równowagę w przyrodzie i nie zakłócając jej.
Pierwszy dzień wizyty rozpoczął się w szkole, gdzie mogliśmy obejrzeć tradycyjne tańce i stroje ludowe z różnych regionów Grecji. Uczniowie wzięli udział zajęciach integracyjnych i warsztatach językowych, dzięki którym mogli się lepiej poznać stworzyć zgrany zespól. Na placu szkolnym zasadzone zostało w tym dniu oliwne drzewko przyjaźni, które będzie symbolem naszej współpracy. Nauczyciele spotkali się z lokalnym koordynatorem edukacji, panem A. Nikos, by podzielić się informacjami na temat systemów edukacji w poszczególnych krajach. Nauczyciele mieli także okazję bazę dydaktyczną szkoły i obejrzeć kilka zajęć lekcyjnych, W tym dniu nauczyciele wraz z uczniami udali się także do parku, gdzie odbyły się warsztaty robienia świec oraz maści woskowych. Po warsztatach uczniowie spędzili miłe popołudnie z rodzinami greckimii, a nauczyciele udali się na spotkanie z dyrektorem zespołu oświaty w Salonikach, panią E. Boutsku Wieczorem, w zabytkowym centrum Salonik, odbyła się uroczysta kolacja wszystkich uczestników mobilności- uczniów i nauczycieli.
Następny dzień upłynął pod hasłem „Woda – naszym skarbem”. Uczestnicy projektu udali się do łaźni termalnych w Pozar, gdzie mieli możliwość zaobserwować jak przyroda jest wykorzystywana do leczenia ludzi z problemami zdrowotnymi. Po czym zwiedzili Edessę, miasto wody z cudownymi wodospadami i starym młynem wodnym. Dało to okazje do obserwacji jak woda służy do obsługi silników i wytwarza energię elektryczną.
Trzeciego dnia mobilności nadal obserwowano jak przyroda „prowadzi ręce ludzi” i wpływa na nasze życie. Uczestnicy zobaczyli zaporę wodną i elektrownię wodną w Asomaton Uczniowie i nauczyciele poznali historię Grecji zwiedzając Archeologiczny Obszar Verginy (Światowe Dziedzictwo UNESCO) i Muzeum Bazylii Grobowców Aigai. Był to dzień wspaniałych wrażeń i pięknych zdjęć.
Kolejny dzień rozpoczął się od edukacyjnej wycieczki autobusem Hop On Hop Off po Salonikach. Zadaniem uczestników było gromadzenie informacji i zdjęć obrazujących charakterystyczne cechy architektury macedońskiej i poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: „Co wpływa na rozwój miasta?” Podczas spaceru po zabytkowym centrum i Górnym Mieście, uczniowie mogli zauważać ślady rozwoju ludzkiej myśli od starożytnych do czasów obecnych. Dzień ten kończył się uroczystą kolacją, podczas której nasępiła wymiana pamiątkowych gadżetów oraz degustacja kuchni greckiej.
W ostatnim dniu mobilności odbyła się wycieczka edukacyjna do laguny i warzelni soli Alykes of Angelochori, miejscu gdzie w ogromnych misach solnych pozyskuje się sól z wody morskiej. Uczestnicy dowiedzieli się jak działa warzelnia soli i jakie sól ma znaczenie w ekosystemie. Następnie wszyscy wzięli udział w warsztatach na plaży i bawili się przy muzyce i greckich przysłowiach o wodzie i soli.
Wręczenie certyfikatów odbyło na malowniczej plaży, a powrót odbył się na łodzi łączącej Peraię z Salonikami. W porcie miasta tradycyjnymi tańcami z kraju reprezentowanego przez każdą szkołę pożegnano się z wielkim wzruszeniem.
Był to dla wszystkich uczestników czas niezapomnianych wrażeń i doświadczeń.