TRZECIA MOBILNOŚĆ PROJEKTU
„OTWARTY UMYSŁ, ZRĘCZNE RĘCE”- 16 – 20.05.2022R.
W maju uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kolejnej trzeciej już mobilności w ramach projektu Open mind skillful hands, która odbywała się w Portugalii.
Tym razem udział wzięli uczniowie i uczennice z klasy V oraz nauczycielka języka angielskiego i edukacji wczesnoszkolnej.
Wszystkie dni pobytu były dla uczniów bardzo intensywne. Działania projektowe rozpoczęły się od wędrówki szlakiem Polaków przebywających na Maderze. Podczas spaceru po centrum stolicy Funchal uczniowie odnaleźli posągi Jana Pawła II oraz marszałka Józefa Piłsudskiego. Obejrzeli również paradę kwiatów i starych samochodów, która kończy organizowany od 1954 roku Festiwal Kwiatów.
Wizyta w szkole partnerskiej obejmowała poznanie portugalskiej szkoły, innych uczestników projektu oraz nawiązywanie dobrych międzynarodowych relacji. Uczniowie mieli możliwość sprawdzić swoją wiedzę w konkursie o Unii Europejskiej, jak również sprawność fizyczną poprzez udział w grach i zabawach przeprowadzonych w międzynarodowych zespołach. Uczyli się nowych słów w języku portugalskim, współpracy oraz przełamywania nieśmiałości podczas tradycyjnych portugalskich tańców.
Uczestniczyli również w zajęciach z kodowania z wykorzystaniem klocków Lego Widu 2.0 oraz lekcji bezpiecznego korzystania z Internetu. Wielką niespodzianką było spotkanie z portugalskim pisarzem.
Madera nazywana wyspą wiecznej wiosny zaskoczyła uczniów różnorodnością fauny i flory. Plantacjami bananowców, malutkimi ogródkami warzywnymi oraz delfinami i krabami, które podziwiali w ich naturalnym środowisku podczas rejsu katamaranem.
W czasie spaceru po Jardim Tropical Monte Palace, założonym przez portugalskiego biznesmena i kolekcjonera sztuki José Berardo prowadzili obserwacje niezliczonej ilości orientalnej roślinności, skrywające w swoim gąszczu jedną z najważniejszych kolekcji azulejos. Niesamowitym przeżyciem był zjazd saniami koszykowymi prowadzonymi przez dwóch mężczyzn ubranych w białe stroje i tradycyjne maderskie kapelusze.
Uczestnicy podczas popołudnia spędzonego wspólnie z uczniami i rodzicami spróbowali tradycyjnych maderskich potraw Espada com banana (ryba podawana z bananami) oraz Espetada ( wołowina pieczona na grillu i podawana z frytkami).
Odwiedzili również Mercado dos Lavradores (targ owocowo – warzywny), który zaskoczył ich kolorami i różnorodnością warzyw, owoców i kwiatów oraz egzotycznymi rybami.
Doskonaląc swoje umiejętności językowe przeprowadzili wśród mieszkańców i turystów Funchal ankietę, która dotyczyła zasięgu oraz znajomości programu Erasmus+ wspierającego międzynarodową współpracę edukacyjną.
Wspólny czas spędzony na Maderze obfitował w wiele działań projektowych, pozwolił na wzajemne poznawanie się uczniów i nawiązanie nowych znajomości oraz podziwianie niesamowitych widoków.