Mimo ciągle jeszcze trudnej sytuacji związanej z epidemią Cocid-19 dało się zrealizować kolejną projektową mobilność , która odbyła się pod hasłem “Art & Culture Expression” w ośrodku dla szczególnie uzdolnionych uczniów Prof. Dr. Şaban Teoman Duralı Bilim ve Sanat Merkezi w Stambule ( Turcja). W spotkaniu uczestniczyły grupy z wszystkich krajów partnerskich z wyjątkiem Portugalii, której w ostatniej chwili władze oświatowe wycofały zgodę na wyjazd w związku z obawami wywołanymi sytuacją na Ukrainie.
W spotkaniu uczestniczyła czteroosobowa grupa uczennic klasy 7 pod opieką dyrektor szkoły i nauczycielki języka angielskiego.
Pierwsze dwa dni mobilności przeznaczone były na poznanie placówki, integrację międzynarodowego zespołu, zajęcia team-building i tworzenie dobrej atmosfery zespołowej.
W harmonogramie znalazło się wiele zajęć rozwijających ekspresję twórczą uczestników ( warsztaty fotograficzne na Wyspie Księcia, wizyta w galerii sztuki Muzeum Sadberg Hanim w Stambule, warsztaty Ebru- tureckiej sztuki malarstwa na wodzie oraz warsztaty muzyczne i taneczne. Grupy narodowe prezentowały swoje narodowe pieśni i tańce oraz uczyły się tradycyjnej tureckiej pieśni i tańca. Uczestnicy poznali również kilka przydatnych zwrotów w języku tureckim, a tureccy uczniowie uczyli się wyrażeń w innych językach.
Podczas rejsu statkiem po Cieśninie Bosforskiej uczniowie mogli zaobserwować charakterystyczne elementy przyrodnicze wzdłuż brzegu oraz sposób ich połączenia z miejską zabudową po stronie europejskiej i azjatyckiej. Odwiedzili również Wielki Bazar, gdzie mogli podziwiać bogactwa tureckiego rękodzieła i poćwiczyć sztukę targowania się podczas zakupów.
Dużo uwagi poświęcono kontaktom z rodzinami tureckimi. Dwa wieczory zaplanowane były na zajęcia w rodzinach. Uczniowie spędzali czas z tureckimi przyjaciółmi i ich rodzinami w prywatnych domach oraz w ciekawych miejscach miasta.
Uczestnicy poznawali lokalne tradycje kulinarne, skosztowali wielu tureckich słodyczy, przysmaków i dań. Spędzili mile popołudnie wraz z tureckimi kolegami na herbatce na wzgórzu Yakacik i obserwowali proces produkcji lokalnych słodyczy Kunafah w lokalnym zakładzie sprzedającym ten turecki tradycyjny smakołyk.
Podczas warsztat ów ICT uczestnicy wspólnie przygotowali pierwszą część wspólnego promocyjnego e-booka projektu. Nauczyli się jak korzystać z programu Canva i pobierać w nim informacje, obrazy i filmy potrzebne do stworzenia wspólnej książki. Poznali również zasady tradycyjnej tureckiej gry wywiadowczej Mandala.
Było to niesamowite spotkanie- pełne wrażeń, wspólnych działań i zabaw, nowych przyjaźni, umiejętności i doświadczeń. A także zaskakujących niespodzianek- niespodziewanie w Stambule spadł śnieg, który był dla mieszkańców i naszych partnerów z południa europy wielką atrakcją.