Nasza szkoła gospodarzem podczas pierwszego spotkania Erasmus+ Pro.Math.EUs

TRANSNATIONAL LEARNING/TEACHING/TRAINING ACTIVITIES

"Pro.Math.EU.S."

2018-1-IT02-KA229-048576

 C-1 /26.11 - 30.11.2018./

UCZESTNICY:

5 polskich nauczycieli, 15 polskich uczniów

6 nauczycieli z : Włoch, Łotwy, Rumunii (2 na kraj)

15 uczniów z: Włoch, Łotwy i Rumunii (5 na kraj)

                                    

Wszystkie szkoły partnerskie przybyły 29 listopada 2018 roku i zostały ciepło przywitane przez naszych nauczycieli, uczniów oraz rodziny goszczące. Przez pierwsze dwa dni uczniowie i nauczyciele byli zaangażowani w tworzenie filmów wideo o praktycznym zastosowaniu matematyki w codziennym życiu. Celem było stworzenie 20 filmów edukacyjnych do scenariuszy napisanych przez samych uczniów. Jednakże, ponieważ było to pierwsze doświadczenie dla naszych uczniów tego typu - po raz pierwszy pisali scenariusze i tworzyli własne filmy, zadanie to okazało się zbyt dużym wyzwaniem. Udało nam się nakręcić tylko dwanaście filmów. Resztę filmów uczniowie kręcili i montowali sami, po zakończeniu międzynarodowego spotkania.

W środę wszyscy uczniowie wzięli udział w wycieczce do Krakowa - odbyli warsztaty matematyczne w Muzeum Inżynierii, zwiedzili zamek Wawel, Kopalnię Soli w Wieliczce.

W czwartek uczniowie wzięli udział w praktycznych warsztatach wideo z ekspertami z branży wideo. Warsztaty miały na celu pomóc naszym uczniom w tworzeniu filmów w kolejnych etapach projektu. Tego dnia uczniowie zwiedzili także Muzeum Śląskie, aby poznać kulturę naszego regionu. Oglądali wideo z animacji. Niektórzy uczniowie uczestniczyli w edycji filmów z ekspertami.

 

W piątek uczniowie wyjechali na wycieczkę edukacyjną do obozu koncentracyjnego Auschwitz w Oświęcimiu. Po południu odbyło się pożegnalne przyjęcie wielokulturowe. Uczniowie wypełniali ankiety ewaluacyjne. Wybraliśmy logo projektu: wygrało  logo włoskie. (Wyboru dokonała grupa składająca się z dwóch nauczycieli z każdej szkoły partnerskiej, poprzez głosowanie). Wieczorem goście udali się do NOSPR w Katowicach na koncert Penderecki, Górecki.

Odbyło się kilka spotkań projektowych i sympozja matematyczne. Podczas spotkań główny koordynator szczegółowo wyjaśnił, na czym polega projekt i jakie są jego cele.

 

Nauczyciele zastanawiali się  dlaczego matematyka jest trudna dla wszystkich uczniów na całym świecie i próbowali znaleźć praktyczne sposoby pomocy uczniom w opanowywaniu wiedzy matematycznej.

Nasze rodziny goszczące wspaniale opiekowały się gośćmi z zagranicy. Wieczorami, często organizowały wspólne wyjścia w atrakcyjne miejsca naszego regionu. Bardzo dziękujemy naszym rodzinom goszczącym za to, że zaopiekowały się obcymi dziećmi, tak jak swoimi własnymi. Trudno było się rozstać - wszyscy się ze sobą zżyli. Czekamy z niecierpliowością na na chwile, gdy znów spotkamy się z naszymi nowymi przyjaciółmi podczas kolejnych spotkań w Rumunii, Włoszech i na Łotwie.

Bardzo dziękujemy panu Tomaszowi Sobierajowi,  za ogromną pomoc w kręceniu i montowaniu filmów!

Zapraszamy na kanał naszego projektu, gdzie można obejrzeć wszystkie filmy autorstwa naszych i zagranicznych uczniów

Promatheus Contest https://www.youtube.com/channel/UCAMFyVxt5qvVAZz7XxdfTBw

Projekt jest współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej, program Erasmus+ , KA229 - partnerstwa strategiczne między szkołami, wymiana dobrych praktyk.