Wizyta w Polsce
Spotkanie odbyło się w dniach 13-17 maja 2019 roku. Uczestniczyło w nim 15 nauczycieli szkól partnerskich oraz 22 uczniów.
Goście zapoznali się z bazą dydaktyczną szkoły, warunkami, wyposażeniem oraz informacjami dotyczącymi zmian w systemie polskiej edukacji w pierwszym dniu swojego pobytu, podczas którego zostali powitani przez dyrektora szkoły i oprowadzeni po budynku szkolnym i otoczeniu szkoły. Po zajęciach integracyjnych wszyscy uczestnicy projektu udali się na warsztaty integracyjne do Osikowej Doliny, gdzie w międzynarodowych zespołach uczestniczyli w zajęcia tradycyjnego artystycznego rękodzieła.
Pierwsza część drugiego dnia wizyty to „Dreams &Teams” - warsztaty w formie edukacyjnej zabaw, podczas której każda ze szkół uczyła zebranych zasad gier zespołowych omawianych we wcześniejszej fazie projektu. W tym dniu posadziliśmy przed budynkiem szkoły sześć drzew, które są symbolem partnerstwa i przyjaźni pomiędzy naszymi szkołami W tym dniu grupa projektowa udała się na lekcję regionalną do Muzeum Śląskiego w Katowicach. Miała również okazję poznać charakterystyczne dla Śląska miejsca- Spodek i Nikiszowiec.
Trzeci dzień wizyty uczestnicy spędzili w Wieliczce i Krakowie. Wzięli udział warsztatach „ Zostań eksploratorem kopalnianych głębin”. Każdy z uczestników otrzymał Akt Nadania tytułu Eksploratora Kopalnianych Głębin. Mieliśmy okazję przekazać gościom informacje z zakresu geografii i historii Polski. Wspólnie mogliśmy rozwijać nasze umiejętności społeczne, takie jak: komunikacja interpersonalna, rywalizacja, współpraca w grupie.
Popołudnie było czasem na wizytę w miejscu bliskim każdemu Polakowi- Krakowie. Tutaj przewodnikami byli nasi uczniowie, którzy mieli wcześniej za zadanie przygotować w języku angielskim podstawowe informacje o kolejnych zabytkach miasta.
Kolejny dzień był dniem kolejnych warsztatów- tym razem w Zabrzu, w zabytkowej kopalni Guido- Sztolnia Luiza- pt „Podziemne Skarby”. Podczas zabawy o charakterze geocachingu-, czyli poszukiwania skarbów -uczestnicy mogli poznać historię i geologię obiektów górniczych oraz zaznajomić się z dziejami uprzemysłowienia górnego Śląska z uwzględnieniem ogromnej roli górnictwa w rozwoju regionu.
Po zajęciach poświęconych przyrodzie przyszedł czas na sztukę- koncert muzyki klasycznej w Wielkiej Sali Koncertowej NOSPR w Katowicach.
Na prośbę gości włączyliśmy do programu wizytę edukacyjną w obozie koncentracyjnym Auschwitz- Birkenau.
Wręczenie certyfikatów poprzedziła ankieta ewaluacyjna projektu skierowanego do nauczycieli i uczniów. Ewaluacja przeprowadzona została również w formie zabawowej.
Ostatnią częścią programu było piątkowe muzyczne pożegnanie z projektem- pożegnalne wielokulturowe przyjecie dla uczniów, rodziców i nauczycieli z przywiezionymi przez gości tradycyjnymi przekąskami i przygotowanymi przez naszych rodziców smakołykami.
Wszyscy goście opuścili nasz kraj 18 maja 2018.
Rodziny goszczące
Rodziny, które opiekowały się uczniami z partnerskich szkół nie tylko zapewniły im podstawowe warunki bytowe, ale bardzo zaangażowały się w zapewnienie dzieciom atrakcyjnych zajęć i rozrywki. Każda wolna od wspólnych zajęć chwila wypełniona była jakimś ciekawym wyjazdem, zwiedzaniem, spacerem. Rodzice również przygotowali dla gości wspaniały poczęstunek z własnymi wypiekami, potrawami charakterystycznymi dla polskiej kuchni. Należą im się szczególne słowa podziękowania od organizatorów i gości!