V MOBILNOŚĆ W HISZPANII KA219 VOLUNTEER

Piąta Mobilność Łączona Osób Uczących się w ramach projektu

Erasmus+ KA219, „We want to volunteer to make the world a better place.” 

Consuegra, La Mancha

 

W dniach 6 - 12 lutego 2018 r. odbyła się piąta, przedostatnia,  mobilność uczniów w ramach projektu Erasmus+ KA219 „We want to volunteer to make the world a better place” koncentrująca się na ograniczaniu i zapobieganiu przedwczesnemu kończeniu nauki szkolnej. Instytucją goszczącą była hiszpańska szkoła IES CONSABURUM, w której spotkali się partnerzy z Polski, Łotwy, Włoch i Finlandii. Przedstawiciele czeskiej placówki pozostawali w łączności internetowej. Stronę polską w mobilności reprezentowało pięcioro uczniów oraz trzy absolwentki, a także dyrektor - pani Ewa Wawrzak, koordynator projektu – pani Katarzyna Baca oraz nauczyciel języka angielskiego – pani Anna Matusik.

W ramach mobilności uczniowie wyświetlili i omówili autorskie prezentacje dotyczące działań charytatywnych podejmowanych przez narodowych celebrytów oraz zaprezentowali nagrane przez siebie wywiady z ludźmi, którzy, mimo szeroko pojmowanych trudności  życiowych, ukończyli studia wyższe, odnosząc tym samym sukces edukacyjny. Ponadto uczestnicy wzięli udział
w warsztatach: Collaborative Economy. Example of solidarity between the students, Gymkhana The QR European Contest, Music for a United Europe, Action- Painting and collage about our Project, the European Union and the Volunteering. 

Młodzieżą wspaniale zaopiekowały się hiszpańskie rodziny, które nie tylko zapewniły zakwaterowanie, ale przede wszystkim organizowały wspólne zajęcia o charakterze integracyjnym. Zadbały również o podniebienia gości, serwując potrawy regionalne, zupełnie egzotyczne dla Polaka czy Łotysza.

Dla uczestników zorganizowano dwie wycieczki, podczas których zwiedziliśmy Toledo, jeden
z najcenniejszych klejnotów hiszpańskiej architektury oraz El Toboso i Almagro, dwa miasta regionu La Mancha, o których mowa w słynnej powieści "Don Kichot z La Manchy” autorstwa Miguela de Cervantes Saavedra. Warto wspomnieć, że podczas pobytu w Consuegra stale towarzyszył nam widok pięknych i wyjątkowych wiatraków,  z których słynie to miasteczko. Uczniowie mieli okazję poznać zarówno historię Don Kichota - błędnego rycerza, jak i jego wyimaginowanego przeciwnika – wiatraków. Wzięli również udział w warsztatach mielenia ziarna na mąkę oraz wyrabiania chleba.

Najbardziej niezwykłym wydarzeniem był nasz udział w hiszpańskiej paradzie karnawałowej,
w której cała projektowa grupa wystąpiła pod nazwą „Europa: Zjednoczeni w Różnorodności”. Ubrani w regionalne stroje przemierzaliśmy tanecznym krokiem ulice miasta. Pozdrawialiśmy serdecznie zgromadzoną widownię składającą się z  ludzi zamieszkujących Consuegrę i okoliczne miasta oraz turystów. Nigdy jeszcze nie widzieliśmy tak wielu ludzi zaangażowanych w zabawę karnawałową! Przebrane były całe rodziny, przedszkola, klasy szkolne, stowarzyszenia. Wszyscy – od niemowląt w wózkach do seniorów - mieli na sobie bardzo kunsztowne, dopracowane
w najdrobniejszych szczegółach stroje. Wybrane grupy prezentowały perfekcyjnie przygotowane układy choreograficzne. Hiszpanie świetnie się bawili - było to prawdziwe święto jednoczące całą lokalną społeczność! To, że zostaliśmy do tej wspólnoty zaproszeni, było niezwykłym przeżyciem, którego nigdy nie zapomnimy. Udział w tego typu zabawie wiąże się również z rywalizacją. Warto nadmienić, że w swojej kategorii (grupy powyżej 30 osób) zdobyliśmy drugie miejsce i otrzymaliśmy nagrodę pieniężną. Już zdecydowaliśmy, że cała kwota zostanie ofiarowana stowarzyszeniu charytatywnemu wybranemu przez szkoły partnerskie, co jest zgodne z celami naszego projektu ukierunkowanymi głównie na zaspakajanie potrzeb środowiska europejskiego.

https://www.facebook.com/100010399831614/videos/558226147867375/