WYCIECZKA UCZNIÓW DO MUZEUM DAWNYCH RZEMIOSŁ W ŻARKACH

13 maj 2024

Uczniowie klasy 1A i 2 wyruszyli dzisiaj na niezapomnianą przygodę do Żarek.

Pierwszym punktem dzisiejszej wycieczki było zwiedzanie Muzeum Dawnych Rzemiosł, które mieści się w blisko stuletnim młynie elektrycznym. Obiekt został pomyślany jako muzeum interaktywne - rodzaj parku technologicznego. Interaktywne elementy ekspozycji w muzeum pozwoliły dzieciom na czynne uczestnictwo w poznawaniu tajników rzemiosł – mogły tu zobaczyć, jak wygląda beczka od środka i samemu spróbować ją zbudować, przesiać mąkę i zemleć zboże na chleb, odnaleźć bajkowych właścicieli butów, czy zobaczyć mysz mieszkającą w młynie. W muzeum znajduje się dużo multimedialnych gier edukacyjnych. Dzieci zapoznały się z wyglądem starego młyna, z zawodem młynarza, bednarza, kołodzieja i szewca. Każdy eksponat mogły dokładnie obejrzeć i dotknąć. Całość uzupełnia prezentacja losów miasteczka wzbogacona wątkami handlu. Każdy kolejny element ekspozycji to krok w głąb historii – tajemniczej i fascynującej opowieści o miejscach, przedmiotach i ludziach, przez wieki stanowiących fundament istnienia Żarek. Stary Młyn to miejsce gdzie nowoczesność łączy się z tradycją, a zabawa z nauką. Elementy ekspozycji pozwalają na: dotykanie, zaglądanie, sprawdzanie, wąchanie itd.

Drugim etapem wycieczki były warsztaty wytwarzania maskotek z siana, na których dzieci mogły wykazać się kreatywnością i pomysłowością podczas motania sowy z siana. Dzieciaki z dużym zainteresowaniem słuchały instrukcji miłych pań, które na koniec pomogły nadać ich sówce wyjątkowego charakteru poprzez doklejenie oczu, dzióbka, kokardki itp.

Trzecim etapem wycieczki była słodka przygoda w Manufakturze Słodyczy. Dzieci w Krainie Hokus Pokus mogły obserwować proces wytwarzania lizaków i cukierków od momentu, kiedy cukier jest jeszcze w formie płynnej, po dolewanie barwników i aromatów, aż po wyrabianie masy cukrowej. Na samym końcu własnoręcznie formowały swojego lizaka.

Czwartą atrakcją naszej wycieczki były warsztaty pizzy w „Przystani Leśniów”. Każde dziecko formowało pizzę z wybranymi przez siebie składnikami, a po chwili oczekiwania ze smakiem ją zjadło.

To był wspaniały i pełny przygód dzień. Dzieci wróciły z wycieczki bardzo zadowolone. Przywiozły ze sobą do domu nie tylko miłe wspomnienia, ale również drobne upominki.

FOTOGALERIA-link