Pro.MATH.EU.S – mobilność we Włoszech

Pro.MATH.EU.S – mobilność we Włoszech

W dniach 3-11.05 2019 siedmiu uczniów i uczennic wraz ze swoimi nauczycielami z SP Psary brali udział w trzeciej wizycie studyjnej projektu matematycznego „Pro.Math.Eu.S” .

Tym razem wizyta miała miejsca u głównego koordynatora programu - szkoły I.IS.”A.Volta” w Pescarze we Włoszech. Szkoła ta znajduje się na obrzeżach miasta , które choć znane głównie z centrum handlu i przemysłu, posiada tez duże walory przyrodnicze i kulturowe.

Uczniowie goszczeni byli w domach swoich włoskich partnerów, w których zdobywali nowe doświadczenia, poznawali nową kulturę i obyczaje, rozwijali swoje umiejętności językowe (angielski i włoski), a także, co zapewne najważniejsze w trakcie takich wyjazdów zawiązywali przyjaźnie.

Celem wizyty poza wspomnianą powyżej integracją młodzieży była nauka programowania .

Uczniowie w międzynarodowych zespołach na podstawie wcześniej wybranych scenariuszy mieli za zadanie stworzyć filmy popularyzujące wiedzę i zagadnienia matematyczne, w których wykorzystywali zaprogramowane przez siebie awatary oraz roboty humanoidalne.

Nauka programowania postaci oraz nao robotów wspomagana była przez edukatorów z miejscowego Mediamuseum . Młodzież uczestnicząca w projekcie miała okazję zwiedzić je osobiście w trakcie swojego pobytu.

Innym bardzo interesującą instytucją odwiedzoną przez uczniów było Międzynarodowe Centrum Relatywistycznej Sieci Astrofizycznej . W przystępny i prosty sposób nasz przewodnik ,a zarówno pracownik naukowy tego centrum, przybliżył uczniom skomplikowane zagadnienia związane z astrofizyką. Uczniowie mieli też okazję spotkać się i porozmawiać z młodymi naukowcami z całego świata , prowadzących tam swoje badania naukowe. Było to bardzo inspirujące spotkanie dla uczniów , które być może będzie impulsem do bliższego zainteresowania się tą dziedzina nauki.

Niezapomnianym przeżyciem była wycieczka  do San Vito , gdzie mieści się tradycyjna restauracja podająca potrawy z ryb oraz darów morza Trabocco Pesce-Palombo.

Miejsce to mieści się na platformie opartej na drewnianych palach , wysuniętej kilkadziesiąt metrów w głąb morza , posiadające bogatą historię oraz kultywujące dawną tradycję kulinarną . W przeszłości platforma używana była przez miejscowych rybaków do połowu ryb i skorupiaków. W drodze powrotnej mieliśmy okazję zobaczyć średniowieczne opactwo San Giovanni w Venere, a także muzeum archeologiczne w Chieti pokazujące nam dziedzictwo kultury hellenistycznej , która istniała na tych terenach.

W ostatnim dniu projektowym uczniowie mieli okazję uczestniczyć w pokazie zrealizowanych przez siebie filmów oraz brali udział w ceremonii wręczenia certyfikatów .

Nie był to jednak koniec naszej włoskiej przygody. Z racji tego,że powrotny samolot mieliśmy z lotniska Rzym Ciampino , nasz pobyt wydłużył się o jeden dzień i nocleg ,który poświęciliśmy na zwiedzanie wiecznego miasta. Uczniowie zobaczyli najważniejsze zabytki z pokładu autobusu wycieczkowego , a bliżej mieli okazję zwiedzić Bazylikę Św. Piotra , Koloseum, Forum Romanum oraz Palatyn.

Zmęczeni i pełni wrażeń pożegnaliśmy Rzym i udaliśmy się w podróż powrotną do Polski.