AKCJA EDUKACYJNA „LEKKI TORNISTER”

26 wrzesień 2022

AKCJA EDUKACYJNA

„LEKKI TORNISTER”

Od wielu lat stale podejmujemy próbę rozwiązania problemu ciężkich tornistrów. W tym roku szkolnym ponownie włączamy się do akcji  "Lekki Tornister", która jest ogólnopolską kampanią informacyjno-edukacyjną skierowaną do uczniów klas 0–III szkół podstawowych. Jej celem jest podniesienie poziomu wiedzy dzieci, rodziców i opiekunów na temat profilaktyki chorób układu ruchu, zwrócenie uwagi na wciąż istniejący problem przeciążonych plecaków  i tornistrów uczniów, konsekwentne zmniejszanie przeciążenia noszonych przez dzieci bagaży, a tym samym zabieganie o zdrowie ich kręgosłupa i właściwą postawę ciała. Elementami programu są lekcje w szkołach prowadzone przez nauczycieli z wykorzystaniem plakatu edukacyjnego „Lekki tornister”. Adresatami działań edukacyjnych są uczniowie szkół podstawowych, a szczególnie dzieci w klasach od I do III. Mając na uwadze dobro i zdrowie naszych uczniów oraz świadomość, że kształtowanie prawidłowej postawy ciała jest jednym z warunków właściwego rozwoju fizycznego dziecka a ciężkie tornistry mogą przyczynić się do niewłaściwej postawy, bólów kręgosłupa, zmniejszenia pojemności płuc, podejmujemy wyzwanie i przeprowadzimy dla uczniów szereg ciekawych zajęć.

Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego waga plecaka nie powinna przekraczać 10-15 proc. masy ciała ucznia. Tornister powinien posiadać ergonomiczną, odpowiednio usztywnianą ściankę przylegającą do pleców, a jego ciężar — być rozłożony symetrycznie. Cięższe rzeczy należy umieścić na dnie, a lżejsze — wyżej. Zaleca się, by tornister miał równe, szerokie szelki, których długość umożliwi uczniowi jego swobodne wkładanie i zdejmowanie, jednocześnie zapewniając jak najlepsze przyleganie plecaka do pleców. Doradza się również dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej. Tornister należy nosić na obu ramionach.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Dąbrowie Górniczej przedstawia 8 zasad rozsądnego ucznia zawierających zalecenia dotyczące właściwego doboru tornistra / plecaka szkolnego, a także wskazania jak prawidłowo zapakować i kontrolować jego właściwe użytkowanie.

8 ZASAD ROZSĄDNEGO UCZNIA

-           wybierając plecak - pamiętaj, aby nie był zbyt ciężki. Zrezygnuj z plecaka na kółkach,

-           wybieraj zeszyty w miękkiej okładce o grubości nie większej niż 32 kartki.

-           kanapki zapakuj w specjalne woreczki śniadaniowe lub lekkie pudełko, a wodę w małą plastikową butelkę,

-           codziennie wieczorem sprawdź zawartość swojego plecaka. Wyciągnij niezjedzone kanapki i słodycze, butelki z napojami, kartoniki mleka oraz zbędne podręczniki i zeszyty,

-           do szkoły zabieraj tylko te podręczniki i zeszyty, które będą Ci potrzebne danego dnia,

-           noś plecak na obu ramionach,

-           rzeczy dodatkowe – akcesoria plastyczne, czyste zeszyty, przybory szkolne ,  zostaw w szkolnej szafce lub miejscu do tego wyznaczonym,

-           nie zabieraj do szkoły zabawek.