Projekt Erasmus+ „STEAM” - Estonia

18 październik 2021

C3 Short-term joint staff training event, Estonia

Od 4 do 9 października 2021 trwało szkolenie nauczycieli zaangażowanych w realizację projektu Erasmus+ „STEAM”. Szkolenie odbyło się w Estonii. Uczestniczyły w nim p. G. Kruczek i M. Trzcionka. Tematem spotkania była „ Kreatywność w nauce”.

Nowe i innowacyjne pomysły w zakresie nauczania przedmiotów STEM można było zaobserwować w szkole oraz w kilku centrach nauki i edukacji, do których uczniowie są zabierani, by mogli korzystać ze sprzętu urządzeń, na które szkoły nie mogą sobie pozwolić. Były to min.:

Pernova Nature House w Pärnu, gdzie można uczyć przyrody realistycznym otoczeniu (https://www.pernova.ee/loodusmaja/en/about-us/)

AHHAA – centrum nauki, zbudowane w taki sposób by prezentowana wiedza była dostępna dla każdego i przekazywana przez zabawę i radość odkrywania (https://ahhaa.ee/about-us/what-is-ahhaa).

Fabryka wynalazków PROTO- centrum, w którym odkrycia naukowe Gerat wprowadzane są do interaktywnego świata fantasy. Centrum zaprasza do doświadczania nauki w nowy, interaktywny sposób. (https://prototehas.ee/en/home/).

Nauczyciele z Estonii, Węgier, Turcji, Rumunii i Polski wymieniali doświadczenia na temat sposobów aktywnego uczenia się oraz omawiali zadania projektu i nowe perspektywy dla międzynarodowych mobilności.

Jednak największe wrażenie na gościach wywarła nowa szkoła naszych estońskich partnerów. Na miejscu budynku, w którym spotkaliśmy się trzy lata temu podczas wizyty w poprzednim projekcie stoi teraz nowoczesny kompleks szkolny, który imponuje ciekawą architekturą, przeszkleniami i funkcjonalnością. Przestronne sale lekcyjne, przytulne korytarze, wygodne meble szkolne i świetne wyposażenie, ogromny kompleks sportowy z zaskakującymi rozwiązaniami (np. korytarz- bieżnia), siłownią, salą do tańca i judo układają się w obraz szkoły marzeń. Edukacja w Estonii prowadzona jest według modelu skandynawskiego. Oprócz typowych przedmiotów uczniowie mają również zajęcia z gospodarstwa domowego w części kompleksu obejmującego min, pralnię, kuchnie i szkolny warsztat.

GALERIA