Wycieczka do Żarek

22 wrzesień 2021

21 września uczniowie z klasy 1a, 1b i 3 wybrali się wraz z nauczycielkami na wycieczkę do Żarek.

Pierwszym etapem podróży była Manufaktura Słodyczy Hokus Pokus. To niezwykle barwne i słodkie miejsce. Lepi się tutaj słodycze, głównie piękne, kolorowe lizaki o różnych smakach i kształtach. Uczniowie mogli obserwować proces wytwarzania lizaków i cukierków od momentu, kiedy cukier jest jeszcze w formie płynnej, po dolewanie barwników i aromatów, aż po wyrabianie masy cukrowej. Na samym końcu własnoręcznie formowały swojego lizaka.

Drugim etapem wycieczki były warsztaty w EtnoJurze, na których dzieci mogły wykazać się kreatywnością i pomysłowością podczas motania sowy z siana. Dzieciaki z dużym zainteresowaniem słuchały instrukcji miłych pań, które na koniec pomogły im nadać ich sówce wyjątkowego charakteru poprzez doklejenie oczu, dzioba, kokardki itp.

Kolejny punkt to poznanie procesu wyrobu pizzy w „Przystani Leśniów”. Każde dziecko ubrane w czepek i fartuszek tworzyło swoją własną pizzę, taką, jak lubi. Na koniec, po wypieku, dzieci konsumowały swoje wyroby.

Ostatnim punktem podróży był Stary Młyn - Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach. Muzeum mieści się w blisko 100-letnim, zabytkowym młynie elektrycznym, który został odrestaurowany. Wystawa jest nowoczesna - multimedialna i interaktywna. Dzieci wyruszyły w pasjonującą podróż w przeszłość, w trakcie której poznały historię pięciu głównych rzemiosł, obecnych od wieków w Żarkach: młynarstwa, piekarstwa, szewstwa, bednarstwa i kołodziejstwa. Była to ciekawa przygoda, poznać przedmioty i dawne zawody, które dzisiaj pozostają już tylko w pamięci ludzi starszych.

Wycieczka była bardzo udana i będziemy ją długo wspominać.