A może będę kolejarzem!

08 październik 2019

Dzięki uprzejmości Państwa Marioli i Marcina Łata oraz Pana Marka Łebzucha rodziców i dziadka uczniów klasy III Mikołaja Łaty i Joli Segiet 8 października uczniowie klasy II i III mieli możliwość wyruszyć w ciekawą podróż do świata kolei. A wszystko zaczęło się w od wycieczki pociągiem Kolei Śląskich ze stacji Będzin Miasto aż do stolicy Górnego Śląska Katowic. Następnie uczniowie przeszli na peron 3, z którego odjechali składem Kolei Śląskich do Sosnowca. Kiedy dotarli na miejsce okazało się, że czeka na uczniów niespodzianka. Stacja Sosnowiec Główny, była dla naszego pociągu ostatnią i mogliśmy wejść do lokomotywy i porozmawiać z Panem maszynistą, który bardzo ciekawie opowiadał o swojej pracy i zdradził uczniom zasady działania lokomotywy. Każdy mógł posiedzieć w fotelu maszynisty, wcisnąć kolorowe guziczki i obserwować, co się wydarzy.

Następnie spacerkiem uczniowie przeszli do budynku nastawni, magicznego miejsca bez którego żaden pociąg ze stacji nie może odjechać. Pracują tam przesympatyczne panie, które pokazały nam, w jaki sposób zapowiada się pociągi, jak można porozumieć się z maszynistą bez wychodzenia z budynku oraz na których semaforach trzeba włączyć zielone światło, aby pociąg ruszył. Mieliśmy szczęście oglądać, jak pociąg, którym przyjechaliśmy dostaje pozwolenie na rozpoczęcie swojej kolejne podróży i odjazd ze stacji.

Pamiętamy jak ważne jest bezpieczeństwo, dlatego uczniowie wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez Panią Zdzisławę Małkiewicz, realizowanych w ramach kampanii Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko”, które  dotyczyły właściwego i bezpiecznego przekraczania skrzyżowań na terenach kolejowych. Podczas wycieczki o swojej pracy opowiedzieli nam maszynista, Panie pracujące w nastawni, Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei. A na koniec obejrzeliśmy makietę kolejki i dowiedzieliśmy się, w jaki sposób porusza się ona po torach, o czym opowiedzieli nam uczniowie Technikum Transportowego nr 4 w Sosnowcu.

Dla jednych z nas była to kolejna przejażdżka pociągiem, natomiast dla wielu uczniów było to zupełnie nowe doświadczenie, a może ktoś zostanie kolejarzem!

Więcej zdjęć w galerii