IV MOBILNOŚĆ NA SYCYLII KA219 VOLUNTEER

Pioppo - Monreale, Sycylia

 

W dniach 13-19.10.2017. siedmioro uczniów oraz trzy absolwentki naszej szkoły pod opieką dwóch nauczycieli: Katarzyny Bacy i Magdaleny Trzcionki, udało się na Sycylię, by zrealizować działania zaplanowane na czwartą łączoną mobilność osób uczących się w ramach trwającego już rok, dwuletniego projektu Erasmus+ „We want to volunteer to make the world a better place.”

Na miejscu, nasi uczniowie zostali bardzo ciepło i serdecznie przyjęci w domach swoich włoskich kolegów i koleżanek. Część uczniów mieszkała u rodzin w Pioppo, a część u rodzin w Villaciambra. 

Wspólnie z nowymi przyjaciółmi z Włoch, Hiszpanii i Czech, polscy uczestnicy projektu jako wolontariusze posprzątali cały ogród w Ośrodku Pomocy działającym przy zakonie Kapucynów  w Palermo - wyczyścili fontannę, skosili trawę, zebrali i wyrzucili śmieci, ponadto, w tym samym ośrodku, przygotowali i rozdali obiad biednym ludziom w jadłodalni i posegregowali ubrania z kontenerów. 

Inne projektowe działania obejmowały: udział w prezentacjach szkoły goszczącej, dotyczących włoskiego systemu edukacyjnego i szkolnej działalności związanej z wolontariatem; udział w seminarium poświęconym kulturowej integracji imigrantów (seminarium i prezentacje były transmitowane online za pomocą kanału YouTube do nieobecnych szkół partnerskich z Finlandii i Łotwy), udział w konkursie na najlepsze zdjęcie prezentujące działania w zakresie wolontariatu we wszystkich szkołach partnerskich, udział w warsztatach z mozaiki. Odbyły się również trzy lekcje języka włoskiego, bazujące na słownikach włosko-angielskich stworzonych przez uczniów szkoły goszczącej. 

Wszystkim bardzo spodobały się wycieczki do Segesta, Erice, Palermo, Monreale, Trapani i Mondello. We wszystkich tych miejscach mogliśmy podziwiać niesamowite bogactwo i różnorodność krajobrazów i zabytków największej wyspy na Morzy Śródziemnym - Sycylii. Nigdy nie zapomnimy turkusowego morza z ciepłą wodą, otaczających nas z każdej strony, wysokich gór, wąskich uliczek, starożytnych ruin. Jednak nie przyroda, słońce, zabytki  i historia stanowiły największą wartość tej mobilności. Największą wartość stanowił czas spędzony z włoskimi rodzinami, które otworzyły na nas swoje domy i serca, czas spędzony z uczniami trzech europejskich szkół. Niesamowicie było obserwować, jak włoskie rodziny spotykały się razem codziennie w wybranych domach lub pizzeriach, by rozmawiać, jeść, śmiać się, integrować. To wspaniałe, że nasi uczniowie mogli brać w tym udział. Mamy nadzieję, że stworzą oni w przyszłości pokolenie, które będzie równie otwarte i serdeczne w stosunku do ludzi ze swojego sąsiedztwa i innych krajów, jak to, które poznali, i w którego życiu mogli uczestniczyć na Sycylii.